avataravataravataravataravataravataravataravataravataravatar
Oś Świata/o nowoczesnej edukacji
Zaloguj się

Majstersztyk manipulacji w reformie edukacji – podsumowanie

19.03
2017

Krótkie podsumowanie majstersztyku manipulacji w reformie edukacji:

1. Ogłosić „konsultacje społeczne” w których wzięło udział kilka tysięcy osób. W tych konsultacjach nie było tezy, ani spisanych konkluzji. Prowadzone były przez wolontariuszy, nie miały określonego celu, ani nie ma do dziś z nich raportu. Nie była na nich dyskutowana reforma edukacji

2. Następnie Anna Zelewska występuje w mediach mówiąc, że reforma jest konieczna, bo

a) Gimnazja są niebezpieczne (statystyki temu przeczą)

b) Licea są za krótkie (można je wydłużyć, bez likwidowania gimnazjum)

c) Ignorować oczywiste fakty, że 9-letnia edukacja powszechna w Polsce oraz ogromny wzrost wykształcenia i umiejętności nauczycieli sprawiły, że weszliśmy z poziomu poniżej średniej do TOP 10 najlepszych systemów edukacji na Świecie

d) Ignorować fakty dotyczące tego co wpływa na jakość edukacji (polecam: https://goo.gl/16fRiE)

3. Wszystkie pytania rodziców i nauczycieli zadawane od września do lutego kwitować odpowiedzią, że jeszcze nic nie wiadomo, bo nic nie jest zapisane, nic nie wiadomo, żeby dać jej czas itp. W istocie Anna Zalewska sprzedawała reformę mówiąc o niej, nie mając podstawy prawnej.

4. Szybciutko bez konsultacji (używając kruczka prawnego), przegłosować reformę i dać ją do podpisania Prezydentowi

5. Prezydent podpisuje ustawę o likwidacji gimnazjów. Już od dawna pisane są podręczniki na zarysie podstawy programowej (nikt nie spodziewa się braku podpisu i nikomu nie przeszkadza brak podstawy prawnej w wydawaniu publicznych pieniędzy)

6. Od marca zaczyna się problem dla dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli. Wskazywane są przez samorząd które szkoły będą zamknięte, nauczyciele muszą szukać etatów, rodzice walczą by rodzeństwo chodziło do jednej szkoły, a nie było rozdzielone w nowej organizacji etc.

7. MEN na tysiące zażaleń rodziców odpowiada, że wszelkie nieprawidłowości w organizacji szkolnej są winą samorządów, gdyż one odpowiadają za organizację szkół i to samorządy odpowiadają za chaos.

8. MEN na zażalenia nauczycieli, że utracą pracę odpowiadają, że to trzeba zgłaszać do dyrektorów, bo to oni są pracodawcami, a nie Ministerstwo.

9. Szach-mat MEN. A żeby było ciekawiej rodzicami chrzestnymi tej zmiany są Państwo Elbanowscy. Ich organizacja, Ratuj Maluchy, do referendum o 6-latkach dorzuciła pytanie o likwidację gimnazjum. Dzięki temu referendum zainteresowało większą liczbę osób niż tylko rodziców małych dzieci. W ciągu ostatniego roku Ratuj Maluchy Państwa Elbanowskich otrzymało co najmniej 8 milionów złotych dotacji przyzanej przez MEN.

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz