Oś Świata/Kolokolo Bird

Sentinel-3

05.06
2016

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) prowadzi program obserwacji powierzchni Ziemi z satelitów. Do tej pory działały dwa: Sentinel-1, produkujący bardzo dokładne obrazy radarowe — wystarczająco dokładne, by badać odkształcenia gruntu po trzęsieniach ziemi, płynięcie lodowców na Grenlandii, czy nawet mierzyć grubość pokrywy śnieżnej, zalegającej na polach. Sentinel-2, to satelita optyczny, produkujący „zdjęcia” w dość dużej rozdzielczości, pozwalający też na bardzo precyzyjną identyfikację roślinności, a nawet odróżniający, czy na polu rośnie kapusta, czy zboże.
Trzeci do kompletu — Sentinel-3 — został wystrzelony w marcu i właśnie zaczyna produkować prawdziwe dane. Ten dla odmiany jest wyposażony w kilka różnych instrumentów pomiarowych.
Najważniejszy, to Sea and Land Surface Temperature Radiometer (SLSTR) — „termometr” mierzący dokładnie temperaturę powierzchni gruntu albo morza. Drugi to Ocean and Land Colour Instrument (OLCI) — robiący „zdjęcia” w średniej rozdzielczości w świetle od bliskiego ultrafioletu (400nm), po podczerwień o długości fali dwukrotnie dłuższej od światła widzialnego (1020nm). To, jak na razie, jedyny uruchomiony instrument. Sami zobaczcie niżej jak wyglądał nasz Bałtyk 9 maja w podczerwieni 1020nm. Do tego są jeszcze inne instrumenty, w szczególności bardzo precyzyjny pomiar odległości satelity od powierzchni Ziemi, mogący służyć zarówno do celów geodezyjnych i wykrywania anomalii grawitacyjnych, jak i do pomiaru pływów i falowania oceanów. Wreszcie są instrumenty kombinujące pomiary w mikrofalach i podczerwieni dla oznaczania wilgotności powietrza i gęstości chmur — dla celów zarówno meteorologicznych, jak i klimatologicznych.

Bałtyk. 9 maja 2016, 11 rano. Obraz z satelity Sentinel-3A (OLCI) w paśmie 1020nm (podczerwień).

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o