Oś Świata/Moja oś świata

Chorągiewka do SOK, czyli wspólne informacje

27.01
2018

Drodzy Sokowicze, tu z kilkoma wiadomościami Wasza Chorągiewka

Hufiec wczesnoszkolny pracuje jak oszalały. Gratulujemy.

Niestety stale obijamy się o ograniczoności FB.

Będziemy się starać zrobić z Osi świata bardziej przyjazne miejsce dla hufców, ale to trwa. Z drugiej strony, nie mamy co się tak spieszyć, dobre nauczanie na nas poczeka, prawdopodobnie, aż do końca naszej pracy. No i co nagle to po diable.

Kryteria do sprawności:

Wbrew pozorom najtrudniejsze jest wymyślenie nie sprawności, a kryteriów do nich, czyli nacobezu.

I tu przydałaby się konsultacja z innymi Sokowiczami. Hufiec wczesnoszkolny zmienił już kilka razy kryteria do sprawności i stają się lepsze. W Hufcu języków obcych udało mi się też przechwycić ruch w określaniu sprawności.

Kiedy zaczynać:

Warto je mieć przemyślane zanim zacznie się pracować z uczniami. Tak sobie myślę, że może lepiej najpierw przygotować się i zacząć z następna klasą?

Liczność hufców:

To co jest charakterystyczne, to to, że najbardziej liczny jest hufiec wczesnoszkolny. Mnie się wydaje, że to wynika z tego, że nauczyciele w klasach I – III są z uczniami stale, a przedmiotowcy bywają tylko kilka godzin w tygodniu, a niektórzy tylko jedna godzinę. Łatwiej wprowadzać sprawności, gdy mamy na to więcej czasu. Jak patrzymy na nasze hufce, to są hufce tych przedmiotów, z których jest więcej godzin tygodniowo.

Grafika sprawności:

Nieoceniony Mateusz Łysek opracował nam grafikę sprawności opartą o puzzle. Od razu zaczęłam myśleć (Jola Łosowska też), aby wykorzystać puzzle do sprawności. Jak? Można byłoby po opracowaniu sprawności na semestr utworzyć z nich puzzle i uczeń sam wybierałby i składał, które sprawności (kawałki puzzla) by zdobywał. To by dawało dodatkowy niezwykle korzystny bonus – samodzielne planowanie przez ucznia swojego uczenia się. Już widzę, jak zbliżamy się do pedagogiki Montessori, bo już plan Daltoński żeśmy dotknęli.

Na koniec:

Pomagajmy sobie wzajemnie, wymieniajmy się pomysłami i planujmy za pewien czas skok do soku.

Wasza chorągiewka

 

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy
avatar
A.Martowicz

Pragnę donieść, ze hufiec polonistyczny też pracuje pełną parą, tyle że w dokumencie Google