avataravataravataravataravataravataravataravataravataravatar
Zaloguj się

OŚ ŚWIATA – O CO NAM CHODZI

Platforma blogów OŚ ŚWIATA to otwarta przestrzeń dla obywatelsko-profesjonalnej debaty edukacyjnej.

Oświata jest zbyt ważna, aby myślenie o niej i inicjatywę edukacyjną zostawić wyłącznie władzom oświatowym i politykom. Perspektywa badaczy i akademików również rzadko owocuje badaniami i opiniami użytecznymi dla praktyków. Zależy nam na debacie obywatelskiej i to określa perspektywę, jaką przyjmujemy.

Angażujemy się w edukację, bo wierzymy, że edukacja jest ważna. Chcemy, aby doświadczenia szkolne ujawniały ludzki potencjał i pozwalały mu się rozwijać. Edukacja służy zmianom społecznym. Zmianom, które służą wszystkim korzystającym z niej. Pomaga tworzyć społeczeństwo szczęśliwsze i sprawiedliwsze.

Zależy nam, abyśmy w tej debacie prezentowali wyraźne poglądy. Oświata nie spełnia dobrze swojej deklaratywnej roli wobec uczniów, rodziców, pracodawców i szerzej – społeczeństwa. To fakt, komentowany na sto sposobów, i my też będziemy to pokazywać. Jednocześnie w szkołach dzieje się dużo dobrego. Nauczyciele, dyrektorzy i osoby je wspierające mają wiele wartych zauważenia i docenienia sukcesów.

Czasami dyskusje o oświacie łączą się z deprecjonowaniem uczniów, nauczycieli i pracowników administracji. W oświacie szczególnie bezsensowne jest narzekanie na młodych ludzi, że nie chcą lub nie potrafią się uczyć lub na osoby pracujące z nimi, że nie potrafią ich uczyć. Szukanie winnych jest przeważnie intelektualną i obywatelską pułapką. Oznaką bezsilności, choć czasem także wyrazem zrozumiałego poczucia krzywdy czy bólu. Dlatego namawiamy nie tylko do sygnalizowania problemów, ale przede wszystkim do głębszej refleksji nad sposobami ich rozwiązania.

Jeśli nie ma uczenia się – to dlaczego tak się dzieje? Jeśli dzieją się marnotrawstwo lub krzywda – to dlaczego? Jak można to zmienić? Co z tego, co ktoś zrobił, jest skuteczne? Co każdy z nas dobrego zrobił lub może zrobić? To główne pytania Osi Świata.

Tak jak Margaret Mead liczymy, że pozytywne zmiany dzieją się dzięki myślącym, oddanym i wspólnie działającym obywatelom.

Redakcja Osi Świata

osswiata@ceo.org.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress