Oś Świata/Ocena opisowa

List do Ministerstwa Edukacji Narodowej – Ewa Nawrocka

19.09
2014

Szanowni Państwo,
od 18 lat jestem nauczycielką I etapu edukacji. Poszukiwanie optymalnych sposobów, metod i form wspierania rozwoju (szeroko pojętego) moich uczniów jest główną dewizą w mojej pracy.

Z uwagi na możliwość wprowadzenia do edukacji wczesnoszkolnej oceny opisowej, ośmielam się przesłać kilka refleksji o wartości takiego stylu oceniania naszych uczniów.

Ocena opisowa …

1/ Buduje i wspiera adekwatną ocenę dziecka. Uczeń od pierwszych dni nauki dowiaduje się, co robi dobrze, co i jak powinien poprawić, co doskonalić i rozwijać. Jest to dobra droga do odkrywania zdolności i talentów.

2/ Zaprasza rodziców do współpracy z nauczycielem. Już od pierwszych tygodni nauki dziecko i rodzic dostają precyzyjną informację o mocnych stronach pracy dziecka, brakach,  błędach czy niedociągnięciach (do poprawy) oraz/i wskazówki do rozwoju. Dziecko i rodzic wiedzą dokładnie, co trzeba zrobić, aby konkretną umiejętność (np. pisanie, głoskowanie, sylabizowanie, czytanie, wypowiadanie się…) doskonalić i rozwijać.

3/ Uczy dziecko odpowiedzialności za własne uczenie się. Uczeń wie, że braki należy uzupełnić, błędy – poprawić, a doskonała (wzorowa) praca to zaproszenie do podejmowania nowych (trudniejszych, bo wykraczających poza podstawowe wymagania) wyzwań.

4/ Uczy samokontroli. Uczeń wie, że ma poprawić pracę, jeżeli wykona ją niestarannie, niedbale, niedokładnie. Zwykle uczniowie poprawiają prace, gdy otrzymują najniższe oceny, ocena opisowa pozwala na poprawę każdej (nawet dobrej, ”czwórkowej” pracy). Nauczyciel mówi albo pisze: co, jak i na kiedy uczeń powinien poprawić.

5/ Ogranicza rywalizację o stopnie w klasie. Dzieci nie porównują swoich stopni, można zniwelować podziały na „lepszych” i „gorszych” uczniów. Nauczyciel może pokazywać dzieciom, że każda umiejętność wymaga doskonalenia, że każde dziecko może opanować nowe wiadomości w różnym czasie i na najwyższym poziomie. Dziecko nie jest zachęcane do nauki „dla stopni”.

6/ Dziecko doświadcza, że w procesie uczenia się, nabywania wiedzy, kształcenia nowych umiejętności nie jest oceniane i ma prawo do popełniania błędów. Wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa, bez lęku podejmuje coraz trudniejsze zadania. Wie, że zostanie ocenione (stopniem, punktami) dopiero podczas egzaminu/egzaminów.

Podsumowując, konstruktywna ocena opisowa, przekazana dziecku i rodzicom, może efektywnie wspierać rozwój ucznia – nie tylko w sferze intelektualnej, ale w pierwszych latach szkolnych wspiera kształtowanie osobowości dziecka.

Z poważaniem,

Ewa Nawrocka
nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
avatar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
avatar
Gość
teresa Kanik

Ja natomiast ośmielam się odpowiedzieć jako emerytowana nauczycielka, babcia dziecka z orzeczeniem . Tak właśnie pięknie to wszystko wygląda w polskiej szkole na papierze ,a rzeczywistość to ciężka praca w domu , bo w szkole tylko realizuje się program.